Sonia Przybyło - Specjalista ds. żywienia

CIASTO DROŻDŻOWE ZE ŚLIWKAMI

CIASTO DROŻDŻOWE ZE ŚLIWKAMI

Przepis na najlepsze ciasto drożdżowe na świecie 😉

Składniki:
na zaczyn – 1/2 kostki świeżych drożdży
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki mąki pszennej (typ 500)
1/2 łyżeczki cukru

na ciasto – 3 szklanki mąki + 0,5-1 szklanki do dosypania (w zależności ile ciasto potrzebuje)
1/2 szklanki letniego mleka
1/2 szklanki cukru
2 jaja
1/4 kostki masła

na kruszonkę – 1 szklanka mąki pszennej (typ 500)
1/2 szklanki cukru
1 opakowanie cukru wanilinowego
1/2 kostki masła
1/2 łyżeczki cynamonu

Wykonanie: Najpierw należy zrobić zaczyn. W dużej misce wymieszać mleko, drożdże, cukier i mąkę. Najlepiej rozbełtać to wszystko widelcem, aby nie było grudek. Całość przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 10 min w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Kiedyś ktoś mi powiedział, że ciasto drożdżowe w czasie wzrostu nie lubi przeciągów, więc od tamtej pory zawsze staram się tego pilnować 😉
Następnie do wyrośniętego zaczynu dodać pozostałą część mąki, mleko, cukier, jaja oraz roztopione, schłodzone masło. Wymieszać  najpierw wszystko delikatnie drewnianą łyżką, a potem wyrobić rękoma. Ciasto na tym etapie powinno być elastyczne i lekko lepkie. Przykryć i odstawić na 1h do ponownego podwojenie objętości.
Po tym czasie wyciągnąć całość z miski, podsypać 1/2 szklanki mąki (lub więcej) i porządnie wyrobić na stolnicy. Ciasto nie może się kleić, ale nie może być też za suche. Dlatego też ilość użytej mąki jest zawsze na oko.
Następnie całość rozwałkować, do rozmiarów dużej blachy. Na cieście ułożyć przekrojone na pół śliwki (skórką do dołu) i posypać kruszonką. Robi się ją bardzo prosto: należy połączyć mąkę z cukrem, cukrem wanilinowym oraz cynamonem, zalać gorącym, roztopionym masłem i delikatnie wymieszać palcami, aby porobiły się duże grudki.
Ciasto piec przez 50 min w temperaturze ok 180-200 stopni, do suchego patyczka. Blachę warto wyłożyć papierem do pieczenia.

Życzę smacznego! 🙂
ps. Ciasto najlepiej smakuje z kawą, w wygodnym fotelu lub na balkonie 😉

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *