Sonia Przybyło - Specjalista ds. żywienia

KIEŁKI RZEŻUCHY

KIEŁKI RZEŻUCHY

Rzeżucha, należy do najbardziej popularnych kiełków, które hoduje się w domu w okresie Świąt Wielkanocnych. Świetnie nadaje się jako dekoracja do kanapek, jaj, twarożku, sałatek, past oraz zup.

Jej uprawa w domu jest bardzo prosta. Wystarczy nasiona namoczyć na ok 5 min w ciepłej wodzie, a następnie ułożyć je na talerzykach wyłożonych ligniną lub w kiełkownicy. Czas kiełkowania wynosi od 5-7 dni. W tym czasie nasiona należy dwa razy dziennie zraszać wodą, tak aby miały wilgotne podłoże. Pamiętajcie, że zbyt gęste wysianie nasion oraz zbyt częste i obfite podlewanie, może doprowadzić do rozwoju pleśni. Kiełkownicę należy postawić w miejscu z dostępem do światła.

Ważne jest, aby zakupić nasiona w sklepie ze zdrową żywnością/ żywnością ekologiczną. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie są niczym „ulepszone” i są przeznaczone do spożycia.

Jak jeść kiełki rzeżuchy? Powinniśmy spożywać tylko te nasionka, które wykiełkowały. Najlepiej zatem przełożyć je do kubka lub miski z wodą i potrząsnąć. Niewykiełkowane nasiona, które wypłynął na powierzchnię należy wyłowić i odstawić.

Wyhodowane kiełki można przechowywać ok 5 dni w lodówce, ale są tak dobre, że z pewnością znikną dużo wcześniej 🙂

Czemu warto jeść kiełki rzeżuchy? Kiełki te są bardzo wartościowe, gdyż zawierają sporo witamin i składników mineralnych. Jest to m.in.: wapń, żelazo, cynk, jod, magnez, potas, witamina A, C, K oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego są źródłem enzymów, które ułatwiają trawienie.

Ogólne korzyści ze spożywania kiełków rzeżuchy:
– wzmacniają odporność
– wzmacniają włosy, skórę, paznokcie
– leczą trądzik
– działają moczopędnie, oczyszczająco
– wzmagają apetyt u niejadków
– wspomagają pracę trzustki
Zalecane w osteoporozie, niedoczynności tarczycy, zaburzeniach krążenia, anemii oraz dla osób chorujących na cukrzycę.

Warto wiedzieć, że ostry smak rzeżuchy spowodowany jest przez zawarte w niej olejki eteryczne, w skład których wchodzą związki siarki (glikozyd izosiarkocyjanowy).

Kiełki rzeżuchy są zalecane jako dodatek do potraw. W zbyt dużych ilościach mogą podrażnić przewód pokarmowy.



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *