Sonia Przybyło - Specjalista ds. żywienia

NATURALNY IZOTONIK DLA SPORTOWCÓW

NATURALNY IZOTONIK DLA SPORTOWCÓW

Dziś garść informacji na temat IZO. izo

Jak wiadomo, każda intensywna aktywność fizyczna powoduje wydalanie potu. Wraz z potem z organizmu wydalana jest głównie woda, minerały (sód, potas, żelazo, chlor, magnez), witaminy i inne. Nawet nieduży ubytek wody z organizmu, powoduje pogorszenie jego wydolności.

Izotonik to napój, którego stężenie jest takie samo jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie, dzięki temu szybko się wchłania, nawadnia, uzupełnia utracone podczas wysiłku fizycznego minerały, nie obciążając przy tym zbytnio przewodu pokarmowego. W skład izotoniku wchodzą łatwo przyswajalne węglowodany (cukry) oraz elektrolity. Węglowodany są źródłem energii oraz przyśpieszają wchłanianie wody. Dodatek sodu aktywuje pragnienie które gwarantuje, że zostanie wypita odpowiednia ilość napoju, aby nie doszło do odwodnienia. Dodatek potasu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego (skurczu mięśni) i nerwowego.

Po izotonik sięgaj, gdy Twój trening trwa ponad 1h. Wtedy to przyda Ci się dostarczenie energii, której źródłem będą zawarte w izotoniku węglowodany. Podczas aktywności trwającej do 1h wystarczy pić wodę – energię organizm będzie czerpał ze spalania tkanki tłuszczowej.

Dawkowanie izo : 500 ml 30 min przed treningiem, 125 ml co 10 min lub 150-200 ml co 15-20 min oraz 500-750 ml w 15-30 minut po zakończeniu aktywności.

Składniki:
– 1 litr wody mineralnej
– 2 łyżki miodu (około 40 g)
– 1 g soli (szczypta)
– sok wyciśnięty z cytryny

Praktykowałam na sobie. Napój świetnie sprawdził się podczas biegów górskich.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *