Sonia Przybyło - Specjalista ds. żywienia

SOK Z BRZOZY (OSKOŁA) – WŁAŚCIWOŚCI I SPOSÓB POZYSKWANIA

SOK Z BRZOZY (OSKOŁA) – WŁAŚCIWOŚCI I SPOSÓB POZYSKWANIA

Sok z brzozy, inaczej nazywany oskołą, pozyskuje się wczesną wiosną, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok 10-15 stopni. To właśnie wtedy przyroda budzi się do życia, pojawiają się pierwsze pąki, a w drzewach płyną życiodajne soki. Sezon na ich opuszczanie trwa ok 2-3 tygodni (od połowy marca do pierwszego tygodnia kwietnia), ale może różnić się w zależności od regionu Polski.

Jak pozyskiwać sok z brzozy? Przede wszystkim pamiętajmy, że do drzew należy podchodzić z szacunkiem i zrobić tak, aby jak najmniej ucierpiały, aby w kolejnym roku podzieliły się z nami swoim wspaniałym sokiem 🙂

Drzewo, z którego chcemy opuścić sok powinno rosnąć w czystej okolicy, z dala od miejskich dróg. Mnie udało się zdobyć go w Beskidach, gdzie mam pewność, że jest zdrowe i nie jest niczym zanieczyszczone.  poboczny2

Ważne też, żeby to było Wasze drzewo lub Waszego znajomego, który Wam je udostępni. Jeśli chcecie pozyskać go z lasu Państwowego, to najlepiej zapytać o pozwolenie Leśniczego. Wybrany pień brzozy powinien mieć odpowiednią średnicę, nie mniejszą niż 20 cm i stać w miejscu nasłonecznionym. Dr hab. Łukasz Łuczaj podaje 3 metody otrzymywania soku.

Pierwsza metoda: Za pomocą wkrętarki w pniu wykonuje się niewielki otwór, do którego wkłada się kawałek rurki, tak aby sok mógł ściekać prosto do naczynia, które zostało podstawione poniżej. Oczywiście, nie można robić zbyt głębokiego otworu, aby drzewo nie ucierpiało. Przyjmuje się, że wwiercenie się ok 1cm-3cm w głąb brzozy jest ok. Nie należy później tej dziury niczym zatykać, tylko pozostawić, aby drzewo samo się zregenerowało i nie doszło do infekcji grzybiczej.obraz poboczny1

Druga metoda: Sprawdzi się dla drzew, które rosną lekko pochylone w kierunku ziemi. Za pomocą siekiery robi się lekkie nacięcie na pniu w kształcie litery „V”, z którego sok skapuje prosto do podłożonego naczynia. Nacięte drzewo szybko się goi i rzadko kiedy zostają na nim blizny.

Trzecia metoda: W tej metodzie interesuje nas nie pień brzozy, a gałązka z nim połączona. Obcina się jej wierzchołek i wkłada do podwiązanej butelki, tak aby sok mógł ściekać. Najlepiej to zobaczyć na obrazkach w Internecie lub na YouTube.

W zależności od wybranej metody można uzyskać mniej lub więcej soku. Przez 1 dzień mi udało się zebrać ok 6 litrów z 1 pnia. Obraz poboczny

Jak pić sok z brzozy? Najlepiej pić świeży sok. Można go przechowywać do 4 dni w lodówce w szklanych pojemnikach, ale nie dłużej. Niektórzy też go kiszą, ale ja jeszcze nie próbowałam. Można też zrobić z niego lemoniadę, dodając do niego plasterki cytryny, pomarańczy oraz listki melisy i mięty.

Jak smakuje? Jak…woda, ale lekko słodkawa. Dopiero pod koniec sezonu robi się lekko gęsty i ma trochę żółte zabarwienie. Słodki smak jest spowodowany ponad 2% zawartością glukozy i fruktozy. Resztę stanowią kwasy organiczne, sole mineralne (głównie sole: wapnia, magnezu, żelaza, sodu, potasu, cynku i miedzi) i woda. Większości osób wydaje się, że z nawierconego drzewa płynie syrop, tak gęsty jak ten klonowy do kupienia w sklepie. Niestety, ale tak lepki, będzie dopiero po zagęszczeniu i odparowaniu.

Ile soku można pić? Przyjmuje się, że 2 szklanki soku na dzień jest ok.

Właściwości soku z brzozy:

Ze względu na zawartość wyżej wymienionych składników, sok z brzozy jest cennym napojem w diecie. Jest też uważany za naturalny izotonik, gdyż doskonale nawadnia organizm. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B oraz flawonoidy. Ogólnie: oczyszcza nerki, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia wygląd skór i włosów, ma działanie przeciwnowotworowe, jest zalecany we wrzodach żołądka, anemii i chorobach serca.

 To prawdziwy eliksir! Natura wie co dla Nas dobre 🙂1 thought on “SOK Z BRZOZY (OSKOŁA) – WŁAŚCIWOŚCI I SPOSÓB POZYSKWANIA”

  • B17 Najistotniejsza w odchudzaniu jest motywacja moje drogie panie, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to kopa do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech poszuka w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *