Sonia Przybyło - Specjalista ds. żywienia

SYROP Z PĘDÓW SOSNY

SYROP Z PĘDÓW SOSNY

Maj to idealny miesiąc na zbieranie pędów sosny! 🙂 Można z nich zrobić syrop, który jest jednym z najbardziej znanych i cenionych lekarstw na przeziębienie i infekcję górnych dróg oddechowych (podobnie jak syrop z mniszka lekarskiego). Wg literatury zielarskiej, wyciągi z pędów sosny pobudzają czynności wydzielnicze błony śluzowej górnych dróg oddechowych oraz zwiększają ruch nabłonka rzęskowego. Dzięki temu, wyzwalany jest odruch wykrztuśny, który ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej tam wydzieliny. Oprócz tego, wyciągi z pędów mają działanie antyseptyczne, czyli zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów w obrębie jamy ustnej. Warto zatem mieć zawsze pod ręką taki syrop, zwłaszcza w sezonie gdy coś nas „łapie”.  Odpowiadającymi za to związkami czynnymi są m.in. olejki eteryczne (pinen, limonen, borneol), witamina C, żywice, gorycze i garbniki.

Jak zbierać pędy sosny? Przede wszystkim nie powinno się zrywać WSZYSTKICH pędów z jednego drzewa, aby go nie uszkodzić i aby pozwolić mu normalnie rosnąć. Najlepiej wybrać sobie miejsce, gdzie rośnie dużo sosen. Ja moją małą miskę pędów (na zdjęciu) uzyskałam z ok 10 drzew. Pamiętajmy też, aby nie pochodziły one ze szkółek leśnych i terenów chronionych.
Które pędy zbierać? Najlepiej wybierać pędy, które są lekko zielone, z pozostałością brązowej łupinki, o długości ok 5-10 cm. Warto robić to w rękawiczkach, bo są bogate w żywice.

Składniki na ok 2 litry syropu:
– świeżo zerwane pędy sosny
– cukier (biały/ trzcinowy) lub płynny miód naturalny
– ok 150 ml spirytusu

Wykonanie: Pędy sosny (nie oczyszczone z brązowej łupinki), delikatnie przetrzeć w palcach i sprawdzić czy nie są uszkodzone lub czy nie ma na nich żadnych robaków. Następnie należy je pociąć na mniejsze kawałki (aby lepiej puściły soki) i przełożyć do słoika, naprzemiennie przesypując cukrem (lub zalewając miodem) i ugniatając. Całość zalać spirytusem i przysypać jeszcze raz z wierzchu cukrem. Słoik przykryć nakrętką, ale nie dokręcać jej do końca. Odstawić na ok 3 tygodnie w słoneczne miejsce (np. parapet). Po tym czasie syrop przecedzić i zlać do ciemnej, czystej butelki i przenieść w chłodne miejsce. Korzystać, gdy zaskoczy nas choroba 🙂



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *